Türk Deprem Araştırma Dergisi

TÜRK DEPREM ARAŞTIRMA DERGİSİ

 

 

AFAD Deprem Araştırma Dairesi tarafından Nisan 1973 -  Nisan 2000 tarihleri arasında  27  yıl  boyunca kesintisiz 84 sayı olarak "süreli " yayımlanan ancak mevcut halde yayın hayatına ara vermiş durumda olan "Deprem Araştırma Bülteni", Türkiye Ulusal Sismoloji ve Arziçi Fiziği Komisyonu (TUSAK) kararıyla AFAD bünyesinde, "Türk Deprem  Araştırma  Dergisi  (TDAD)"  adıyla 2019 yılında yeniden yayın hayatına başlamıştır. 

Yeni yayın politikasıyla TDAD; Türkçe dilinde makale kabul edecek, uluslararası hakemli bilimsel dergi kapsamında yılda iki sayı elektronik (e-ISSN) formatta yayımlanacaktır. Mevcut durumda "Alan Endeksli" olarak "Google Scholar"da taranan dergimiz 2020 yılı içinde TR-DİZİN'de, en geç 2022 yılında SCI-Exp taranmayı hedeflemiştir. Ülkemizin deprem hafızasını barındıran  “Deprem  Araştırma Bülteni”nde  yayımlanmış  bütün  eski sayılara da deprem.afad.gov.tr adresinden okuyucuların ve araştırmacıların erişimi sağlanmaktadır. 

TDAD’da yayımlanacak eserler; kamu yetkililerinin, fen/sosyal bilimcilerin ve yukarıda özetlenen farklı disiplinlerdeki araştırmacıların ihtiyaç duydukları bilgiye erişmelerini ve bulgularını diğer uzman meslektaşlarıyla "Araştırma Makalesi, Derleme, Teknik Not, Editöre Mektup, Düzeltme" başlıkları altında paylaşmalarını mümkün kılacak uygun ortamı sağlayacaktır. Bu niteliği ile TDAD hem araştırmacılara hem de uygulamada çalışan uzmanlara ulaşmayı hedeflemektedir.

 

Türk Deprem Araştıma Dergisine ulaşmak için tıklayınız